Batı Ataşehir Konut Piyasası

Güncelleme tarihi: 8 Ağu 2021

İstanbul’da Batı Ataşehir’in yatırımcılar için değeri sürekli artıyor, bölge sürekli gelişmeye devam ediyor. Bölgede’de gayrimenkul alanlar kolay kiracı buluyor. “Batı Ataşehir’de konut yatırımı yapmanın avantajları nedir?” derseniz, her zaman hızlı ve nitelikli kiracı bulunması en önemli faktör. Diğer yandan nakit ihtiyacınız olduğunda, ya da farklı bir yatırıma yönelmek istediğinizde dairenizi hızla satabiliyorsunuz. Geçmişte senelik ortalama %20 fiyat artışı ile yatırımcılarını mutlu etti Batı Ataşehir. Bu bölgede dairelerin kira çarpanı 30 yıla yaklaşıyor.


Batı Ataşehir’deki bazı dairelerin 2017 yılında ikinci el satış fiyatları ve metrekare olarak mukayeseleri:

  1. Deluxia Palace’da 1+1, havuz manzaralı ara kat daire 545.000 liraya satıldı (8.137TL/m2)

  2. Ağaoğlu My World Suncity etabında 129m2 ebeveyn banyolu ara kat 2+1 daire 835.000 liraya satıldı (6.472TL/m2)

  3. Varyap Meridian Grand Tower konut bloğunda yüksek kat adalar ve deniz manzarlı 105m2 kapalı mutfaklı 2+1 daire 835.000 liraya satıldı (7.952TL/m2)

  4. Baytur Stargate’de yüksek katta, 243m2 kullanım alanlı 3+1 daire 1.920.000 liraya satıldı (7.901TL/m2)

  5. Ağaoğlu My World Highpark etabında 157m2 ara kat daire 3+1(acil ihtiyaç nedeniyle) 1.100.000 liraya satıldı (7.006TL/m2)

  6. Kentplus B tipi site dışına bakan 168m2 3+1 daire 1.350.000 liraya satıldı (8.035TL/m2)

(Yukarıki satış fiyatları gerçekleşen satışlardır. Batı Ataşehir satılık daire ilanlarına baktığınızda daha yüksek fiyatlar göreceksiniz, ancak bu satılık daire ilanlarının bir kısmı satılamayacak, bir kısım da satılık daire ilanında belirtilen fiyatların altında rakamlar ile satılacak. Satılık daire ilanlarındaki fiyatlar gerçek satış fiyatlarını ne yazık ki yansıtmıyor)

Batı Ataşehir’deki satılık ve kiralık dairelere beyaz yakalı ve gelir düzeyi yüksek kişiler alıcı ve kiracı olarak talep oluşturuyor. Ataşehir‘de fiyatların ve kiraların gelecekte de istikrarlı bir artış göstermesi bekleniyor. Batı Ataşehir’e alım gücü yüksek çevrelerden talep geldiği için daire fiyatları yukarı ivme gösteriyor ve bölge daire yatırımı için cazibe merkezine dönüşüyor. Varyap Residence, Kentplus, Uphill, Ağaoğlu My World, Deluxia, Palladium Residence, Stargate, Incity Batı Ataşehir’in ön plana çıkan siteleri. Bu sitelerdeki satılık ve kiralık dairelere talep her zaman çok yoğun. Batı Ataşehir sınırları içinde yeni projelere yer kalmamış olması talebi canlı tutuyor ancak İstanbul emlak piyasasındaki daralmanın etkileri buradaki satışlarda da görülüyor.

Bu bölge ne tür bir yaşam tarzına hitap etmekte?

Batı Ataşehir her tür yaşam tarzına uygun seçenekler sunuyor. Çocuklar için pek çok okul seçeneği var ve sitelerde oyun alanları, havuz ve basket sahaları gibi keyifle zaman geçirebilecekleri alanlar bulunmakta.. Üniversite öğrencileri için 1+1 ya da 1+0 daire seçenekleri var ve çevrede keyifli zaman geçirilecek pek çok trend mekan ve sosyal imkan mevcut.. Çalışanlar için pek çok kolaylık söz konusu; Eczaneler, market ve kuru temizleme şirketleri kapıya hizmet imkanı sunuyor.. 24 saat güvenlikli siteler yalnız yaşayanların Batı Ataşehir’i tercih etmesine yol açıyor.. Hastaneler yönünden de zengin bir bölge olması yaşlıların da tercih etmesini sağlıyor.. Herkese hitap eden yürüyüş alanları, sosyal aktiviteler, alışveriş mekanları Batı Ataşehir’de hep yürüyüş mesafesinde.

Batı Ataşehir’den daire alanlar ve kiralayanlar 24 saat güvenlik, yüzme havuzu, kapalı otopark, çocuk oyun alanı, tenis kortu, basketbol sahası, peyzaj, spor salonu, kaliteli site yönetimi gibi özellikler sunan site hayatı nedeniyle bu bölgeyi tercih ediyorlar. Modern hayat taleplerini karşılamak üzerine tasarlanmış Palladium, Bulvar 216, Watergarden, Ülker Sports Arena gibi AVM ve eğlence merkezleri Batı Ataşehir’i en güzel yaşanır bölgeler arasına sokuyor. Bu bölgede yaşayanların faydalandığı sosyal imkanlara baktığımızda Türkiye’de bir ilk olan Show Havuzu ve çevresine kurulan restaurant, cafe, konser alanı, sinema ile Batı Ataşehir’in şanslı bir bölge olduğunu görüyoruz. Ayrıca farklı konseptiyle Bulvar 216, Ülker Sports Arena, Palladium AVM, Ağaoğlu My Club ve benzeri spor salonları bölgede yaşayanlara özel bir yaşam tarzı sunuyor. Sarphan Finans Merkezi, Metropol AVM ve Yaşam Merkezi, My New Work iş ve AVM yakın zamanda Batı Ataşehir’de tamamlanacak projeler..

Batı Ataşehir neden cazip?

Batı Ataşehir köprü ve bağlantı yollarına yakınlığı, otobüs ve minibüs hatları ile kolay ulaşım sunuyor. 2019 yılında metro hattının da devreye girmesi ile Batı Ataşehir ulaşım yönünden İstanbul’un en avantajlı bölgelerinden biri haline gelecek. Bölgede ilgi noktalarının lokasyon olarak birbirine yürüme mesafesinde olması da büyük bir avantaj.

Batı Ataşehir’de daire alırken ya da kiralarken nelere dikkat etmek gerekir?

Batı Ataşehir’den daire alırken kendi beklentilerinizi ve sitenin özelliklerini karşılaştırın. Her sitenin kendisine özgü bir yapısı var; Hareketli yaşam ve sosyal imkanları bol olan site ya da çocuklu ailelerin tercih ettiği ailelere uygun site gibi.. Eğer Batı Ataşehir’i yakından tanımıyorsanız uzman bir emlakçıdan destek alın, sizi farklı sitelerdeki yaşam hakkında bilgilendirsin. Benzer sitelerdeki dairelerin fiyatını mukayese edin. Sitede oturanların profilinin size uygun olup olmadığına dikkat edin. Örneğin Ağaoğlu Andoromeda sitesi bekar ve gençler tarafından tercih edilirken Ağaoğlu Highpark daha çok aileler tarafından tercih edilmektedir.

#AtaşehirSatılıkDaireEmlakFiyatlarıPiyasası

69 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör