Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı

Güncelleme tarihi: 30 Tem 2021

Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığı analitik düşünmeyi ve analitik davranmayı gerektiriyor. İyi bir danışmanın görevi müşterisinin karar vermesini kolaylaştırmak. Bunu yaparken de müşteriye doğru bilgileri sunmak, gerçekçi öngörülerde bulunmak şart.


Etkili bir Gayrimenkul Yatırım Danışmanı şu konularda yetkin olmak zorunda:

 1. Ekonomik veriler ve bunların yorumlanması

 2. Ekonomik beklentiler

 3. Bölgesel veriler

 4. Pazar verileri ve bunların yorumlanması

 5. Değerleme yöntemleri

 6. Yatırım geri dönüş hesapları

 7. Kira oranları hesapları

 8. Nakit akış hesapları

 9. Uzun vadeli nakit akışını öngörmek

 10. Ticari gayrimenkul fiyatlandırma

 11. Maksimum alım fiyatı hesaplamak

 12. Ticari kredi şartları ve oranları

 13. Potansiyel alıcı ve kiracıları belirlemek

 14. Pazarlık yönetimi

 15. Raporlama

Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığının faydaları:

Gayrimenkul Yatırım Danışmanı’nın ilk amacı müşterinin önceliklerini öğrenmek olmalı. Her yatırımcı farklıdır ve öncelikleri de farklı oluyor. Ek masraf yapmadan getiriyi maksimize etmek isteyenler olduğu gibi, ek yatırımlar ile mülkün getirisini yükseltmeyi hedefleyenler de var. Bu farklı yaklaşımlara sunulacak alternatif portföyler büyük değişkenlikler içerecektir.

Danışmanlık sürecinde müşterinin mülklerinin en iyi getiri getiri getirecek şekilde organize edilmesi için danışman pazarı analiz eder ve alternatif nakit akışları ve amortisman süreleri konusunda müşteriyi bilgilendirir. Bu sayede müşteri sağlıklı ve yüksek verimli alım kararları verir. Ayrıca yatırımcılar için önemli ya da öncelikli olan hedeflere uygun mülkleri ya da bölgeleri belirler, alternatiflerin potansiyel gelirlerini ve amortisman sürelerini hesaplar. Pazar araştırmaları ile hedef mülkün en makul değerini ortaya çıkartır. Bir mülkün değerini en çok konumu belirler. Ancak bunun haricinde hedef bölgedeki alternatiflerin varlığı ya da yokluğu, kira getirisi, piyasalardaki ekonomik veriler, arz ve talebi etkileyebilecek demografik gelişmeler, yeni inşaat alanları, absorbsiyon oranları ve mülk için kullanılabilecek kredi ve finans imkanları da değeri ve fiyatı etkiler.

Gayrimenkul Yatırım Danışmanlığında hedef yatırımcının elde ettiği değeri maksimize etmektir. Değer ile fiyat farklı kavramlardır. Değer alıcının elde ettiği fayda ve getiridir, fiyat ise ödenen tutar. Elde edilen değer ödenen fiyattan fazla olmalıdır. Danışmanın en önemli katkılarından biri de bir mülkün yasal olarak izin verilen ve fiziksel olarak mümkün olan en yüksek getiriyi sağlayacak şekilde kullanılmasını sağlamaktır. Bir mülk mevcut kullanım alanından farklı bir alanda ya da farklı şekilde kullanıldığında daha yüksek getiri sağlayabilir. Aynı şekilde finansal getiri mülke yapılacak ilaveler ile arttırılabilir. Mülkün potansiyelini keşfetmek Danışmanın görevleri arasındadır.

#GayrimenkulYatırımDanışmanlığı

92 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör