İçerenköy Emlak Piyasası

Güncelleme tarihi: 30 Tem 2021

2008 yılına kadar Kadıköy’e bağlı olan İçerenköy, daha sonrasında ise Ataşehir’e bağlandı. Geçmiş dönemlerde her ne kadar orta ve alt sınıfın yer aldığı bir bölge olarak biliniyor olsa da son dönemlerde meydana gelen gelişmeler ile beraber artık yüksek sınıfın da gözde bölgelerinden bir tanesi oldu ve birbiri ardına gelen projeler sayesinde adından en fazla söz ettiren semtler arasında kendine yer buldu.


İçerenköy, İstanbul Anadolu yakasının ulaşım ağı en gelişmiş mahallelerinden biri olarak öne çıkıyor. Yakın çevresindeki Bostancı, Kozyatağı, Ataşehir’deki kamu kuruluşları, iş merkezleri, AVM’ler, hastane ve okullar ve otobana çok yakın mesafede olması gibi avantajlarından dolayı bölgenin nüfusu her geçen gün artıyor ve İçerenköy’ü cazip kılıyor.. İçerenköy’de inşaası planlanan, devam eden ve tamamlanmış pek çok proje var. Potansiyeli yüksek olan İçerenköy’de uygun fiyatlara yatırım amaçlı emlak satın almak hala mümkün. Hemen hemen her bütçeye uygun satılık ve kiralık mülk bulunabiliyor olması da tercih sebeplerinden biri..

İçerenköy Emlak Fiyatları

Doğru fiyatla İstanbul’da herhangi bir bölgeden gayrimenkul aldığınızda ortalama %10-15 kar getirmekte. Her geçen yıl artan nüfusu ile yapılaşma ve sosyal olarak gelişmekte olan İçerenköy son yıllarda bu ortalamanın üzerine çıkmış durumda. Yeni kurulan Acıbadem Üniversitesi, devam etmekte olan yeni metro hattı, özellikle Hal ve İETT’nin kaldırılarak yeni projeler tasarlanması, bazı sokaklarında bulunan müstakil, sobalı eski tip konutların kentsel dönüşüme girerek bölgenin daha da gelişip nüfusunun artacağını düşünürsek, 2010 dan itibaren hızla artan m2 fiyatlarının hızla artmaya devam edeceği mutlaktır. Konutların çoğu bölgede amortisman süreci 25-30 yılda gerçekleşmekte, ticari gayrimenkulde ise ortalama 15 yıl. 2010 yılında bölge ve konum özelliklerine göre m2 fiyatları 1400 – 3200 lira arasındaydı. 2017 yılında ise m2 fiyatları 3000 ile 7250 tl aralığında alıcı buldu. Gelecekte m2 fiyatlar kentsel dönüşümün başlaması, hal ve İETT’nin kalkması ile birlikte 10000 lira seviyelerini bulacaktır.

2017 Yılı Örnek Emlak Fiyatları:

  1. Şekerevler Sitesi’nde 145 m2 3+1 daire 725.000 liraya satıldı

  2. Ali Nihat Tarlan Caddesi’nde 150 m2 3+1 daire 560.000 liraya satıldı

  3. Muhtaroğlu Sokak’ta 3+1 145 m2 daire 615.000 liraya satıldı

2016 Yılı Örnek Emlak Fiyatları:

  1. Eston Çamlıevler’de 116 m2 3+1 daire 800.000 liraya satıldı

  2. Ender Sokak’ta 80 m2 2+1 daire 240.000 liraya satıldı

  3. Ahmet Karslı Caddesi’nde  3+1 120 m2 daire 385.000 liraya satıldı

İçerenköy’de yaşam

İçerenköy’de E-5 ve metroya yakın olan konutların çoğu ofis ve iş yeri olarak kullanılmakta, daha iç kesimler ise büyük bir kısmı ailelerin yaşadığı apartman ve ya güvenlikli sitelerden oluşmakta. Bölgede orta halli, memur, öğretmenlerin, öğrencilerin yaşadığı apartmanların yanı sıra yüksek gelirli, beyaz yakalıların ve iş yeri sahiplerinin yaşadığı lüks siteler de bulunmakta.

Bölgedeki yaşam tarzı daha çok ailelerin bulunduğu nezih bir mahalle özelliği taşımakta. Daha sakin ya da daha hareketli beklentisi olanlar için yakın çevrede bir çok alternatif mevcut. İlkokul, lise, Üniversite, bir çok AVM, sinema, tiyatro salonları, spor alanları, sahil 5-10 dakikada ulaşabilinir mesafede. Ulaşım sıkıntısı yaşayan, sosyal imkanları kısıtlı bölgeden taşınan kişiler için velinimettir İçerenköy.

Karslı Ahmet Caddesi, Karakol Caddesi, Eski Üsküdar Yolu Caddesi, E-5 (çevreyolu), Kayışdağı Caddesi gibi noktalardan, İçerenköy, Ataşehir, Ümraniye, Dudullu-Kadıköy, Bostancı İnönü ve Kayışdağı Mahalleleri, çevreyolundaki dolmuş, metro ve İETT hatları ile Maltepe, Pendik, Kartal, Tuzla, Gebze’ye ve Avrupa yakasına ulaşım imkanı bulunmaktadır. Ayrıca otobana aracınızla 8-10 dk. da ulaşabilirsiniz.

Bölgede Gayrimenkul Alırken ve Kiralarken Dikkat Edilecek Hususlar

Bölgede daire alırken ne istediğinize bağlı olarak çok iyi analiz etmelisiniz.  En az 3 farklı yaşam tarzına sahip İçerenköy. Bu yüzden kendi yaşam tarzınıza göre ya da iş, okul ulaşım durumuna göre iyi analiz edilerek seçim yapmalısınız.

E-5, metro, Carrefour civarındaki siteler, daha iç kısmında bulunan Kiptaş, Eston Çamlı Evler, Şekerevler ve Acıbadem üniversitesi yakınında ki konutlar bölgede ön plana çıkmakta. Gelecekte ise yeni metro hattının çevresinde bulunan, HAL’in kalkmasıyla düşünülen yeni projelerin olacağı ve eski tip müstakil sobalı konutların kentsel dönüşüme gireceği bölgelerde gerçekleşecek projeler bölgeyi daha da cazip kılacak.

İçerenköy yaşayanlara anaokulları, ilköğretim okulları, devlet ve özel liseler, çocuk parkları, ibadethaneler, sağlık merkezleri, eczaneler, alışveriş alanları ve yaşam merkezleri sunmakta. Üstelik her geçen gün bu alanların sayısında artış da kendini göstermekte. Geçmiş dönemlerde insanların akıllarında farklı soru işaretleri ile pek de fazla tercih etmedikleri İçerenköy, günümüze pek çok aile tarafından tercih edilmekte.

#AtaşehirSatılıkDaireEmlakFiyatlarıPiyasası

27 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör