Kozyatağı Emlak Piyasası

Güncelleme tarihi: 30 Tem 2021

Kozyatağı iki farklı kitleye ev sahipliği yapıyor; üst düzey ofislerde çalışanlar ve İstanbul ortalamasının üstünde eğitime ve gelire sahip mahalle sakinleri. Kozyatağı Kadıköy‘ün bir ortalaması gibi.. Kozyatağı’ndaki ofislerde çalışmaya başladıktan sonra bu mahalleye taşınarak burada ailesi ile beraber yaşamayı tercih eden pek çok kişi var. Kozyatağı’nda gündüzleri iş yerleri nedeniyle görülen hareket iş saatleri sonrasında ve hafta sonu sakin bir ortama dönüşüyor. Çeşitli restoranlar ve kafeler var. Ağacı bol sokakları ve caddeleri ile Kozyatağı herkesin yaşamaktan keyif aldığı bir bölge. Kentsel dönüşüm nedeni ile pek çok inşaat yapılmakta. Kozyatağı’nda eski binalarda uygun fiyatlı satılık daireler bulmak mümkün, yeni yapılan inşaatlarda yüksek kaliteli ve prestijli binalarda satılık daire fiyatları eski dairelerin kat ve kat üstünde.. Kozyatağı emlak fiyatları son yıllarda sürekli yükselişte.


Kozyatağı’ndaki dairelerin geçmişteki satış fiyatlarından örnekler:

2011 yılında 25 yaş civarında, içi kısmi tadilat gerektiren 150 m2 bir apartman dairesi 300.000 TL’ ye satıldı (2.000 TL/m2 bölge ortalaması emlak fiyatıydı).  STFA Blokları gibi deprem öncesi olmasına rağmen depreme dayanıklı, güvenlikli ancak sosyal donanımı fazla olmayan sitelerde 4+1 tiplerde (155 m2) içi tamamen yenilenmiş bir daire 465.000 TL’den satılırken, havuzlu, güvenlikli ve sosyal alanları olan 1998 yapımı Yeşil Yuvam Sitesi’nde 4+1 tiplerde (170 m2) ara kat bir daire 500.000 TL’den satıldı. Bu fiyatlar Kozyatağı satılık daire fiyatlarının ortalama göstergesidir.


Kaynak: Zingat


Kozyatağı satılık daire fiyatları 2014 yılına kadar İstanbul genelindeki fiyatlara paralel gitti. 2014 – 2017 aralığında fiyatlar İstanbul ortalamasının üstünde artış gösterdi. Kadıköy genelinde 2016 ve 2017 yılında yaşanan satılık daire ilanlarındaki yüksek fiyat indirimleri Kozyatağı’nda görülmedi.

2017 yılında Kozyatağı’ndaki dairelerin satış fiyatları:

 1. 30 yıllık bir binanın 135 m2, 3+1, içi kısmen tadilat gerektiren ara kat bir dairesi 650.000 TL’ye satıldı

 2. Yeni yapılmış havuzlu ve güvenlikli bir sitede 200 m2 4+1 daireler 1.450.000 – 1.600.000 TL fiyat aralığında satıldı.

 3. Deprem öncesi yapılmış olan tekil binalarda 4.500-5.000 TL/m2 , sıfır binalarda 7.000 TL/m2 civarlarında metrekare fiyatlar ile satıldı Kozyatağı’ndaki daireler 2017 yılında.

Kozyatağı’nda daire satın almanın ya da kiralamanın avantajları:

 1. Toplu ulaşım imkanları yönünde Kozyatağı pek çok seçeneğe sahip (Metro, Marmaray ve Metrobüs bağlantısı, deniz otobüsüne yakınlık, şehrin hemen her bölgesine otobüs ve minibüs olanağı)

 2. Özel araç sahipleri için çevre yollarına (TEM ve E5) çıkış kolaylığından ötürü trafik açısından kısmen rahat

 3. Bağdat Caddesi’ne ve sahile yürüme mesafesinde

 4. Kozyatağı’nda modern ve eğitim seviyesi yüksek kişiler yaşıyor

 5. Pek çok park var

 6. Alış-veriş imkanları bol

 7. Yaşam kalitesi yüksek

 8. Anadolu yakasının önemli iş merkezleri ve plazaları Kozyatağı’nda, bunun sonucu olarak pek çok büyük şirket merkezi bu semtte

 9. Kozyatağı emlak fiyatları Bağdat Caddesi semtlerinden daha uygun

Kozyatağı’ndaki dairelerin ortak özellikleri:

 1. Ayrık nizamda yapılmış bahçeli apartmanlar

 2. Ferah ve aydınlık daireler,

 3. Yüksek inşaat kalitesi

 4. Kozyatağı’na talep genelde beyaz yakalı ve küçük ailelerden geldiği için 2+1 ve 3+1 daireler yaygın

Kozyatağı, E5’e ve TEM otoyoluna yakınlığı ile iş için bu yolları kullananlara büyük avantaj sağlıyor. 2012 yılında açılan Kozyatağı Metro durağı ile Kadıköy’e, Maltepe’ye, Kartal’a ulaşım çok kolaylaştı ve Kozyatağı’ndaki satılık daire fiyatları yükselişe geçti. Metro haricinde Kozyatağı’ndan Bostancı’ya, Taksim’e, Mecidiyeköy’e, Pendik’e, Tuzla’ya, Kadıköy’e pek çok otobüs ve minibüs hattı var. Kozyatağı’ndaki satılık ve kiralık daireler bölgenin avantajları nedeniyle yoğun talep görüyor. Bağdat Caddesi bölgesinin pek çok avantajını içermesine rağmen (ve hatta trafik ve ulaşım açılarından daha iyi) emlak fiyatların hala daha uygun olması Kozyatağı’nda daire fiyatlarını yukarıya taşıyor. Kentsel dönüşümle birlikte artması beklenen emlak fiyatları Kozyatağı’nı yatırım açısından avantajlı kılmakta.

#KadıköySatılıkDaireEmlakFiyatlarıPiyasası

145 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör