Şerifali Emlak Piyasası

Güncelleme tarihi: 8 Ağu 2021

Şerifali’deki satılık ve kiralık dairelerin tercih edilmesinin önemli nedenleri var;

  1. Şerifali Atasehir’e, Finans Merkezi‘ne, Tem bağlantı yoluna, ana ulaşım arterlerine yakın konumda,

  2. Çevresinde anaokulları, ilkögretim, ortaögretim imkanı sunan devlet okulları ve özel okullar yaygın,

  3. Hastanelere kolay ulaşım imkanı var,

  4. Şerifali’deki satılık ve kiralık daireler Ataşehir’e göre nispeten uygun fiyatlı yeni yapılarda oturma imkanı sunuyor.


Geçmişte Dudullu Organize Sanayi Bölgesi kapsamında olan Şerifali, ana ulaşım imkanları ve Ataşehir’e yakın konumlanması sebebi ile çehresini ardı ardına yapılan lüks ve kaliteli konut yapılanması ile değiştirdi. Bu sebeple, bölgede 2010’lu yıllardan beri hızlı yapılaşması ile yüksek prim yapma durumunu muhafaza etmekte.


Şerifali emlak fiyatları

Geçmiş yıllarda belli başlı konut projelerinde gerçekleşen ortalama satış fiyatları;

  1. 70-80 metrekarede 1+1 lerde 200.000- 250.000 aralığında,

  2. 2+1 lerde 90-110 metrekarede 320.000- 350.000 aralığında,

  3. 120-160 metrekare 3+1 lerde ise 400.000- 600.000 aralığında gerçekleşti.

İstanbul emlak piyasasındaki daralmanın etkileri buradaki satışlarda da görülüyor.

Şerifali’de çok yüksek katlı olmayan müstakil tarzda yapılan apartman dairelerinin yanında, kaliteli ve lüks konut projeleri de yer alıyor. Sosyal donatıları mevcut olan sitelerde daireler genellikle 2+1 den 4+1 ‘e kadar değişiyor. Bölge fiyatları, yıllardır tüm ana ulaşım arterlerinin yakınında olması sebebi ile artan bir ivme göstermekte. Son yıllarda Finans Merkezi ve düzenli yapılaşma ile beraber , bölgede canlılık görülmekte ve fiyatların artışı beklenmekte. Bu bölge, İstanbul’un özellikle son 10 senede gelişen bölgelerinden olması sebebi ile genellikle beyaz yakalı çalışanlar ve çocuklu aileler tarafından tercih edilmekte.

Şerifali İstanbul’un Anadolu yakasında yer alan Ümraniye semtinin yapısal olarak ve ulaşım ağları açısından gelişmekte olan ve her geçen gün kendini bir tık daha öne çıkaran mahallelerinden biri. Son dönemlerde yapılan konut projeleriyle adından sıkça söz ettiren bir yer haline gelmiş durumda. Arka sokaklarında çekilen dizileriyle Şerifali’de yürürken her an bir çekim setine denk gelebilirsiniz. Cana yakın, yeni gelen sakinlerine kucak açan esnaf ve insanlarıyla gerçek samimiyet ve iyi komşuluklar arayanlar için yaşanılası bir mahalle. Hem İstanbul’a yakın olayım hem de fazla param gitmesin diyen orta halli insanlar için de bulunmaz hint kumaşı. Gerçi son zamanlarda yapılan yatırımlarla ev fiyatlarının ve kiralarının eskiye nazaran yükseldiğini belirtmekte yarar var. Mahalle ismini ise seneler önce Şerifali adıyla anılan bir çiftlikten almış.


Emlak Fiyatlarını Etkileyecek Faktörler

2000’li yıllara kadar üvey evlat muamelesi gören 2000’li yıllardan itibaren değeri anlaşılan ve yatırım yapılmaya başlanan Şerifali’yi gelecekte çok parlak günler beklemekte. Yakın zamanda yapımı tamamlanacak olan Marmaray ağının buraya da ulaşması ve Finans Merkezi’nin yapılması ile Şerifali Ümraniye’nin yeni yüzü olacak. Ümraniye’ye bağlı olmakla beraber Ataşehir’in merkezine daha yakın olan Şerifali’de kentsel dönüşüm çok hızlı bir şekilde gerçekleşmekte. Yapılandırma çalışmaları bu hızla giderse gelecekte yeni projelerle tüm eski evler yıkılıp yerini çok katlı evler alacak desek yanlış demiş olmayız.


Gelecekte Şerifali

2014 yılında TÜİK tarafından gerçekleştirilen sayımda 7359 kişilik nüfusa sahip olduğu saptanan Şerifali’nin nüfusu her geçen gün artmakta her geçen gün Şerifali yeni gayrimenkul projeleriyle karşımıza çıkmakta. Tartar Yapı tarafından yapımı başlatılan Work Up ve Loft Up projeleri… 1600 metrekarelik alanda 1200 metre karesi yeşilliklerle çevrili olan Quartet Garden projesi… Butik olarak inşa edilen ve Ataşehir’e sadece 1 kilometre uzaklıkta bulunan Quant Residence projesi… İçindeki beyaz eşyalarla teslimi gerçekleştirilen 269 konutluk Canan Residence projesi ve bunlar gibi daha nice projeleri ile Şerifali’ye yeni bir soluk geliyor ve yeni yaşam alanları ekleniyor. Kalite, konfor ve rahatlığından taviz vermek istemeyip aynı zamanda fazla para vermek istemeyen, kısacası ne yardan ne serden geçenler için Şerifali İstanbul’daki yaşanılası mahallelerden birisi olacak.


Şerifali’de Yaşam

Belki diğer mekanlar kadar adını dizi çekimlerinde duyurmamış olsa da Şerifali için dizi çekimlerinin gizemli kahramanı diyebiliriz. Üstelik herkesin bildiği ve severek izlediği dizilerin çekim setleri zaman zaman burada gerçekleşse de kimsenin ruhu duymuyor. Şerifali’de oturanlara sorarsanız bilirler ama onlar için artık normalleşmiş bir durum zaten, durup bakıp izlemek yerine yollarına devam ederler. Girift yapılı bir polisiye dizisi olan İçerde’nin, romantik bir aşk hikayesini ele alan Seviyor Sevmiyor’un, konusunu antika zamanlardan alan ve modern bir Türk dizisi olan Zengin Kız Fakir Oğlan’ın, ne zaman final yapacağı merak konusu olan polisiye dizisi Arka Sokaklar’ın çekimlerinin yapıldığı yerdir burası


#ÜmraniyeSatılıkDaireEmlakPiyasası

30 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör