Villa Nasıl Satılır?

Güncelleme tarihi: 30 Tem 2021

Bir villayı hızlı satmak için hem güçlü pazarlamaya hem de doğru fiyatlamaya ihtiyaç var. Villa satmak sıradan bir daireyi satmaktan çok farklı çünkü hem alıcı kitlesi farklı, hem de yapılması  gereken pazarlama çalışmaları..

Satılacak Villanın Öyküsünü Oluşturun

Villa satarken bir emlak değil, yaşam tarzı satacaksınız. Bu villada oturacak aileyi nasıl bir yaşam bekliyor, bu villanın özellikleri, genişliği, bahçesi, manzarası ve çevresi burada yaşayacak kişileri nasıl mutlu edecek bunları belirleyin.

Villanın Profesyonel Fotoğraflarını Çektirin

Profesyonel fotoğraflar villanın ve çevresinin güzelliğini ortaya çıkartır. Villa genelde maddi anlamda cazip bir yatırım değildir çünkü kira getirisi en kötü gayrimenkul yatırımlarındandır. Bu nedenle satış için villa alıcısının duygularına hitap etmeniz gerekiyor. Alıcı yatırım karlılığı ile değil, bu villada yaşamanın ona ve ailesine vereceği keyif ve mutluluk ile motive olacak.


Satılık Villa Tanıtım Broşürü ya da Dosyası Hazırlayın

Satılık villa tanıtım dosyası alıcıları villayı almaya teşvik edecek resimleri ve bilgileri içerir. Eğer villanın baharda çekilmiş resimleri elinizde var ise şanslısınız çünkü villa alıcıları için en önemli motivasyonlardan biri doğaya yakın bir yaşam sürmek. Bahar ayları villa bahçelerinin canlandığı ve villaların albenisinin yükseldiği dönemler (Şu anda villanızı satmayı düşünmüyor olsanız bile bahar aylarında bahçenin ve çevrenin güzelliğini yansıtan bir kaç resim çekip kenara koyun, bu resimler ihtiyaç duyduğunuz bir anda çok işinize yarayabilir). Tanıtım dosyasında bu villada yaşamanın avantajlarını ve faydalarını ön plana çıkartacak bilgiler sunulur. Geniş yaşam alanı, çocukların serbestçe koşturacağı çimenler, bahçede yemek yenilebilecek ortam, müstakil havuz, banyolu misafir odaları, bahçeye yakın mutfak, yüksek tavanlar, şömine, gömme dolaplar, hizmetli odası, sauna, hamam, yerden ısıtma, kapalı otopark, üst düzey komşular, prestijli yaşam, güvenlik, ne kadar güneş aldığı, manzara gibi alıcıları motive edebilecek faktörler görsellerle birlikte dosyada sunulur.

Tanıtım dosyasına villada yaşayacak kişilerin yaşam tarzlarına uygun yakın çevrede gidebilecekleri yerler, çocuklarını gönderebilecekleri yerler de eklenir. Sonuçta villa satın alan kişi bahçeli bir ev almıyor, bir yaşam tarzı alıyor. Yakın çevrede bu yaşam tarzını destekleyen mekanlar villanın satışını kolaylaştırıyor. Satılık villanın yaşam tarzı öyküsü pazarlama faaliyetlerinde ön plana çıkartılacak en önemli unsur.

Eğer villanın ticari amaçlı yada ofis amaçlı kullanımı söz konusu ise dosya ticari faaliyetler göz önünde bulundurularak hazırlanır. Hem konut olabilecek, hem de ticari kullanılabilecek bir villa için iki farklı tanıtım dosyası hazırlamak ve kampanyayı iki koldan yürütmek gerekir.

Tanıtım Kampanyası Hedeflerini Belirleyin

Bu villanın alıcısı nasıl bir ailedir? Hangi yaş grubundadır? Yaşam tarzı nedir? Bu soruların yanıtları dijital tanıtım kampanyasını oluşturmak için çok önemli. Villanın büyüklüğü ve yapısı kadar o villaya komşu villalarda yaşayanlar da bu konularda fikir verebilir.

Tanıtım Kampanyası Alternatif Hedeflerini Belirleyin

Eğer villanın ticari amaçlı kullanımı söz konusu ise bu villadan faydalanabilecek sektörler belirlenir ve tanıtım kampanyasında bu sektörlere yönelik çalışmalar yapılır. Villanın ticari kiracısı var ise yada kira getirisi cazip ise Kiragetiren.com’da ilan vererek yatırımcılara satabilirsiniz.

Doğru Fiyat ile Pazarlayın

Villa alıcıları üst gelir gruplarından çıkar. Ekonominin büyüdüğü, geleceğe dönük beklentilerin iyi olduğu dönemlerde villa satışları hızlanır. Tersi durumlarda, ekonomi yavaşladığında, geleceğe dönük beklentiler karamsar olduğunda satışlar yavaşlar. Satılık villayı fiyatlandırırken yakın geçmişte satılmış benzer villaların fiyatları kadar güncel ekonomik durumu da göz önünde bulundurun.

Doğru Zamanda Pazarlayın

Villalar bahçeleri ve doğa ile iç içe yaşam tarzları ile ön plana çıkıyorlar. Bu nedenle doğa ile iç içe yaşamanın en keyifli olduğu ilkbahar ve yaz aylarında satılık ve kiralık villalara talep artıyor. Satılık ve kiralık pazarlama aktivitelerini bu mevsimlerde hızlandırmak başarıyı arttırıyor.


Google satılık villa arayışlarının ilkbahar ve yaz aylarında yükselişe geçtiğini gösteren grafik

Google’da satılık villa arayışları ilkbahar ve yaz aylarında yükselişe geçiyorGoogle kiralık villa arayışlarının yaz aylarında yükseldiğini gösteren grafik

Google’da kiralık villa arayışları yaz aylarında sıçrama yapıyor


Profesyonel Aracı ile Çalışın

Bir villa gibi değerli gayrimenkulün satıcısı da, alıcısı da üst düzey gelir sahibi kişiler, ya da üst düzey kurumların yetkilileridir. Bu kişiler pazarlığın kendi istedikleri doğrultuda ilerlemesi için satışa isteksiz bir görünüm çizebiliyorlar, bu durumda alıcının almaya, satıcının da satmaya istekli olduğu ancak işleme dönüşmeyen bir süreç ortaya çıkabiliyor. Villa satışında alıcıyı da, satıcıyı da yönlendiren profesyonel bir aracı ile çalışmak çok faydalı.

Pazarlamaya Erken Başlayın

Bir villayı almak maddi gücü yeterli sınırlı sayıda alıcı var, ayrıca villanın yaşam tarzı herkese hitap etmeyecektir. Sınırlı sayıda alıcısı olan bir gayrimenkulü pazarlamak ve satışı gerçekleştirmek için zaman gerekli. Zamanınız kısıtlı olur ise karşı tarafa hızlı davranması için yapacağınız baskı ters tepebilir, alıcı maddi yönden sıkıntıda olduğunuzu düşünerek normalde ödeyeceğinin çok altında fiyat teklif edebilir. Bu duruma düşmemek için pazarlamaya erken başlamak ve pazarlık sürecinde aceleci olmamak çok önemli.

#emlakpazarlama

601 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör